Problem

Trevin puts 8 gallons of gas in his car and pays $22.
What is the cost of 1 gallon of gas? Complete the table.
Unknown environment 'tabular'

Answer

Expert–verified
Hide Steps
Answer

Cost per gallon=2.75

Steps

Step 1 :Cost per gallon=Total costNumber of gallons

Step 2 :Cost per gallon=228

Step 3 :Cost per gallon=2.75

link_gpt