Step 1 :Calculate the total square meters and total transactions for all tenants. Total square meters = 150 (7-Eleven) + 235 (Tim Hortons) + 110 (Quiznos) = 495 square meters. Total transactions = 350,400 (7-Eleven) + 657,000 (Tim Hortons) + 197,100 (Quiznos) = 1,204,500 transactions.
Step 2 :Calculate the cost per square meter and cost per transaction. Cost per square meter = Total overhead costs / Total square meters = $25,980 / 495 = $52.48 per square meter. Cost per transaction = Total overhead costs / Total transactions = $25,980 / 1,204,500 = $0.0216 per transaction.
Step 3 :Calculate the overhead costs for each tenant under both methods. For 7-Eleven: Cost (square meter method) = 150 * $52.48 = $7,872.73. Cost (transaction method) = 350,400 * $0.0216 = $7,557.82. For Tim Hortons: Cost (square meter method) = 235 * $52.48 = $12,333.94. Cost (transaction method) = 657,000 * $0.0216 = $14,170.91. For Quiznos: Cost (square meter method) = 110 * $52.48 = $5,773.33. Cost (transaction method) = 197,100 * $0.0216 = $4,251.27.
Step 4 :Determine which method each tenant would prefer. 7-Eleven would prefer the transaction method because $7,557.82 < $7,872.73. Tim Hortons would prefer the square meter method because $12,333.94 < $14,170.91. Quiznos would prefer the transaction method because $4,251.27 < $5,773.33.
Step 5 :Calculate the percentage savings of the preferred method relative to the other method. For 7-Eleven: Savings = (($7,872.73 - $7,557.82) / $7,872.73) * 100 = 4.00%. For Tim Hortons: Savings = (($14,170.91 - $12,333.94) / $14,170.91) * 100 = 12.96%. For Quiznos: Savings = (($5,773.33 - $4,251.27) / $5,773.33) * 100 = 26.36%.
Step 6 :Final Answer: The 7-Eleven would prefer the transaction method, which would represent a savings of approximately \(\boxed{4.00\%}\) relative to the square meter method. Tim Hortons would prefer the square meter method, which would represent a savings of approximately \(\boxed{12.96\%}\) relative to the transaction method. Quiznos would prefer the transaction method, which would represent a savings of approximately \(\boxed{26.36\%}\) relative to the square meter method.